0 / 5 (0 votes)

بررسی و نقد فیلم Ex Machina

admin . Mystery, بررسی جامع اسکار, درام, ژانر, سال های 2019 تا 2009, علمی تخیلی, هیجانی

بررسی و نقد فیلم Ex Machina

فیلم Ex Machina / 2015 / خدایی برخواسته از یک ماشین /  Alex Garland

بررسی و نقد فیلم Ex Machina

Oh.A.I

داستان فیلم Ex Machina:

یک برنامه نویس جوان طی برنده شدن در یک مسابقه به جزیره صاحب کار خود دعوت می شود، از او آن جا خواسته می شود تا با ربات باهوشی به اسم ایوا به صحبت بپردازد تا مشخص شود ایوا می تواند انسان را با هوش خود گول بزند یا ربات بودن او مشخص است…

نقد فیلم Ex Machina:

فیلم Ex Machina  فیلم عجیبی است…یک نمونه از فیلم هایی که می توانند از لوکیشن های اندک، فضای بسته و یا یک داستان ساده چه محصول عالی بسازند. فیلم پر از رنگ است، تیم جلوه های ویژه فیلم که توانستند موفق به دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۶ شوند عملکرد خوبی در پردازش تصویر و هم چنین ایجاد فضایی قدرتمند داشته اند.

تفکری که در هوش مصنوعی برای آینده وجود دارد این است که روزی هوش مصنوعی آن قدر قوی می شود که انسان را به عنوان یک ابزار به کار می گیرد! همان شیوه برخورد انسان با حیوانات به عنوان موجودی که برتر است….یک آینده ترسناک برای حوزه ای از علم که سرعت پیشرفت در آن بسیار سریع است و روز به روز با ربات های عجیب با قابلیت های فراوانی روبرو می شویم که زندگی را به سمت دیگری دارند پیش می برند.

در واقع فیلم Ex Machina نمونه کاملی از سینما است که فراز و نشیب داستانی و هم چنین اوج عالی برای آن طراحی شده است. زمانی که ایوا به Caleb خیانت می کند، زمانی که ما متوجه علت اصلی انتخاب Caleb می شویم به دو چیز افسوس می خوریم: انسانیتی که هنوز اسیر احساسات خود است، موجوداتی در قالب "موجود برتر بر روی زمین" به چه راحتی گوگل می خورند.

در واقع این پایان برای این فیلم عالی نمود واقعی از این است که سینما نیاز به جمع بندی شاد و یا هر چیز دیگری ندارد، سینما می تواند و باید کاملا تلخ باشد، نظیر تفکری که در سینمای هانکه وجود دارد…بیننده باید زجر بکشد و با واقعیت های زندگی روبرو شود.

فیلم  از همان تئوری ماری و اتاق سیاه و سفید پیروی می کند….زمانی که ایوا از محیط خود بیرون می آید تو گویی بهتر از هر انسانی حالا قدر این دنیا را می داند، قدر نور، آزادی و هم چنین زندگی را.

ناتان از طرف دیگر مهر تایید دیگری بر یک انسان باهوش است که نظیر اکثر انسان های باهوش جامعه گریز می شود…او حتی برای عشق بازی خود رباتی بدون صحبت طراحی کرده است! مردی که موتور جستجوی او دنیا را تسخیر کرده است…مردی با بزرگی بی حد و حصر در زمینه هوش مصنوعی ترجیح می دهد تنها باشد و سرانجام در بازی که خود شروع کرده است یک بازنده حقیقی می شود.

سینما راه درازی را در زمینه نشان دادن هوش مصنوعی طی کرده است از فیلم های شاهکاری نظیر "Balde Runne" گرفته تا حتی فیلم "هوش مصنوعی" همگی در جهت نشان دادن یک چیز به انسان بوده اند، کمرنگ تر کردن مرز انسانیت و احساس بین ربات و انسان باعث می شود جامعه انسانی بیشتر از قبل نابود شود و دستاورد خود انسان ممکن است باعث اسارت او شود.

ما با فیلمی روبرو هستیم که سکانس را هوشمندانه طراحی می کند، فیلمی که بیننده را به چالش می کشد واقعا هدف ناتان چی است…پایان فیلم چه می شود؟

سکانس قتل گاه ناتان از رنگ است، رنگ هایی که رنگ سفید به عنوان پس زمینه با یک ضربه چاقو و لکه دار شدن با خون خود را به خوبی نشان می دهد.

می توانم بگویم Ex Machina یکی از فیلم های کامل سال ۲۰۱۵ است.

حواشی  فیلم Ex Machina:

  • فیلم در رشته فیلم نامه اورجینال هم نامزد اسکار بود ولی این رقابت را به فیلم اسپات لایت باخت ولی در رشته جلوه های ویژه توانست موفق عمل کند.
  • این تنها فیلم در کارنامه کارگردانی کارگردان است، اندک فیلم های ساخته شده از فیلم نامه های او را دیده ام نظیر فیلم Dredd .
  • بودجه فیلم ۱۵ میلیون دلار ولی فروش نزدیک به ۳۷ میلیون دلار آمریکا.
  • بازیگر نقش ناتان یعنی Oscar Isaac در نشان دادن شخصیت خود از بابی فیشر (شطرنج باز معروف آمریکا) و استنلی کوبریک الهام گرفته است، دو نابغه که جنبه تاریکی در هوش خود داشتند.
  • گرچه نقش ایوا را بازیگری سوئدی ایفا می کند ولی هرگز فیلم در سینماهای این کشور به نمایش در نیامده است.
  • در سراسر فیلم رنگ های اصلی (سبز، آبی و قرمز) به نمایش گذاشته می شوند که برای نشان تصاویر در دستگاه های کامپیوتری استفاده می شوند و ایوا کامپیوتر اصلی موجود در فیلم است.
  • زمانی که ناتان و Caleb  برای اولین بار با هم دیدار می کنند گندمی سبز در حال رشد در گلدان دیده می شود که نمادی برای زندگی تازه است.
  •  

برچسب ها:, , , ,

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

متن نظر *


برای ارسال نظر کپچای مورد نظر را حل کنید

 

آخرین دیدگاهها

هانیس

|

سلام. خیلی فیلم قشنگی بود و کشف جالب من این بود که بازیگر اصلی مرد کپی حامد نیک پی بود😁😁

admin

|

سلام دوست عزیز من به خاطر وقتم زیرنویس فقط در صورت سفارش و پرداخت هزینه انجام…

admin

|

دوست عزیز هر نظری که ارسال شده و قابل تایید بوده تایید شده است فکر نمیکنم…

admin

|

سلام اسم همین فیلم را به همراه Similar movies در…

amir hossein

|

با ارض سلام من خیلی دنبال این جور فیلم هایی میگردم اما من نمی تونم پیدا کنم ممنون میشم اگه…