3.67 / 5 (3 votes)

بررسی و نقد فیلم The Tenant

admin . فرانسه, کشورها

بررسی و نقد فیلم The Tenant

مستاجر /  / Le locataire/ The Tenant / ۱۹۷۶ / رومن پولانسکی
بررسی و نقد فیلم The Tenant
همانطور که دوستان در مصاحبه ای که با دارن آرنوفسکی انجام شده بود و در سایت خواندند، ایشون یکی از فیلم هایی که خیلی تحت تاثیر آن هنگام ساخت فیلم " قوی سیاه " قرار داشت، فیلم مستاجر رومن پولانسکی بوده است، خیلی وقت بود میخواستم در مورد پولانسکی عزیزم مطلب بنویسم ولی خوب نمیشد، باشد که این فیلم بهانه خوبی برای اضافه کردن اسم او در بخش " یک نگاه، یک کارگردان " باشد.
داستان : ترلکوفسکی واحدی رو اجاره میکنه و همون اول میفهمه مستاجر قبلی با پرت کردن خودش از پنجره خودکشی کرده او که فردی……..

خوب فیلم Tenant خلاف انتظارات من بود یعنی انتظار یک شاهکار رو داشتم ولی نمیخوام بگم بد بود.
از آخرین کار پولانسکی ۲ سال میگذره که بی پولی و مشکلات همیشگی که از اول دچارش بوده باعث میشه تا پیشنهاد به پارامونت که حقوق ساخت فیلم رو از روی کتاب از نویسنده خریده برای ساخت این فیلم بده. فیلم نامه اقتباسی حاصل کار مشترک او و یار همیشگی اش ژرژ براش محسوب میشه . فیلمی ست که به گفته خود کارگردان سریع ترین فیلمی ست که ساخته ( در عرض ۸ ماه از زمان شروع اقتباس ) .
فیلم در پاریس فیلم برداری شده با کمک فیلم بردار فرانسوی همیشه یاور فیلم های بونوئل در اونجا، باید اعتراف کرد سکانس افتتاحیه که به صورت Crane Shot است از تجربه سال های قبل کارگردانش خبر میده که بیننده محیط رو بشناسد و سکانسی شاهکارانه است.
آهنگ سازی سکانس های اندکی نمود داره ولی واقعا بیننده رو کنجکاو و آماده پذیرش حادثه میکند.
فیلم پولانسکی اولین فیلم بلند او در فرانسه محسوب میشد که از قضا قربانی اتفاقات آن هم شد. قبل از اینکه فیلم اصلا به اکران در بیاد صحبت آن در جشنواره ی کن بود و به نوعی پذیرفته شد ! وزیر فرهنگ فرانسه قبل از تدوین نهایی فیلم خواهان پیش نمایشی از فیلم شد که علی رغم میل باطنی کارگردان صورت گرفت و باعث شد توسط مرد جوانی که در اون نمایش خصوصی بود نقدی به بیرون در مورد فیلم درز پیدا کنه و بعدا در کن هم نقدها بسیار منفی شد .
و فیلم شکست تجاری خورد و کارگردان سرد شده اش بعد از فیلم برای مدتی دوباره رو به لذت همیشگی اش کارگردان تئاتر آورد.
جدا از حواشی فیلم باید نکته ای که خود پولانسکی هم قبول داره متذکر شد و اون روند فیلم ست، گرچه اکثرا این فیلم رو با شاهکار پولانسکی " انزجار " مقایسه میکنند ولی خوب باید هم قبول کرد شباهت هایی دارد.
فیلم روند بسیاری رو طی میکنه تا به کلیماکس های خودش نزدیک بشه و اون فرم غنی انزجار در اینجا به چشم نمیخوره کاری که خود پولانسکی هم اعتراف میکنه ضعیف بوده است.در مورد شخصیت ما مطالعه زیادی صورت نمیگیره و قرار دادن یک حادثه جانبی که نقش چاشنی رو در فیلم داشت علت معلولش ولی به خوبی مشخص نیست و شاید این گنگ بودن آن همراه با موضوع فیلم باشد، گرچه از بازی خوب خود پولانسکی نمیشه گذشت و همچنین نکات ریزی که سعی در معرفی شخصیت داره : نظیر خجالتی بودن ترلکوفسکی که به خوبی بیننده باید درک کنه – او حتی برای دستشویی رفتن دروغ میگه تلفن میخوام بزنم چون خجالت میکشه – از خوبی های فیلم است ولی زمانی که کلیت داستانی لنگ میزنه این ریزپردازی ها به چشم هرفردی نمیاد.
و باید اعتراف کرد کل پتانسیل فیلم در یک چهارم پایانی خودش به حالت بالفعل در میاد و نمیشه قبول نکرد بسیار عالی پردازش شده.به هر حال من از کارگردان محبوبم انتظار شاید بیشتری هم داشتم.

حواشی  فیلم The Tenant :

 • این دومین قسمت از سه گانه آپارتمان پولانسکی محسوب میشود، دو قسمت دیگر عبارتند از " انزجار " و " بچه رزماری " که به وقت خودش در سایت معرفی میشوند.
 • فروش فیلم ۵.۲ میلوین دلار آمریکا.
 • این فیلم با آنکه سعی میکند بیشتر جنبه های روانشناختانه داشته باشد ولی نظیر دو فیلم دیگر در سه گانه آپارتمان پولانسکی یکی از ترسناک ترین فیلم های تاریخ شد، به طوری که محبوب ترین فیلم ترسناک بروس کمپل محسوب می شود.
 • با آنکه رومن پولانسکی خودش در نقش اول بازی میکند ولی اسمی از او هنگام عنوان بندی ها آورده نمی شود.

 

برچسب ها:, , , , , , , ,

بازتاب از سایت

نظرات (1)

 • مسیح

  |

  البته این فیلم قسمت سوم از سه‌گانه آپارتمان پولانسکیه.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

متن نظر *


برای ارسال نظر کپچای مورد نظر را حل کنید

 

آخرین دیدگاهها

هانیس

|

سلام. خیلی فیلم قشنگی بود و کشف جالب من این بود که بازیگر اصلی مرد کپی حامد نیک پی بود😁😁

admin

|

سلام دوست عزیز من به خاطر وقتم زیرنویس فقط در صورت سفارش و پرداخت هزینه انجام…

admin

|

دوست عزیز هر نظری که ارسال شده و قابل تایید بوده تایید شده است فکر نمیکنم…

admin

|

سلام اسم همین فیلم را به همراه Similar movies در…

amir hossein

|

با ارض سلام من خیلی دنبال این جور فیلم هایی میگردم اما من نمی تونم پیدا کنم ممنون میشم اگه…