3 / 5 (5 votes)

بررسی و نقد فیلم Nocturnal Animals

admin . بررسی جامع اسکار, درام, ژانر, سال های 2019 تا 2009, هیجانی

فیلم Nocturnal Animals / تام فورد / حیوانات شب زی / ۲۰۱۶

بررسی و نقد فیلم Nocturnal Animals

take your hat off for powerful words

داستان فیلم Nocturnal Animals:

فیلم Nocturnal Animals در رابطه با زنی به اسم سوزان است، زنی پولدار و موفق تا اینکه روزی بسته ای از شوهر سابق خود دریافت میکند که داستانی به اسم "حیوانات شب زی" است و این آغاز ماجرایی برای او است که…

نقد فیلم Nocturnal Animals:

بعد از چندین ماه پستی ننوشتن، یقینا باید فیلمی که باز بهانه نوشتن شود ارزشش را داشته باشد، حتی با آنکه یک ماه پیش فیلم حیوانات شب زی را دیدم. اگر دوستان سایت را از قدیم دنبال کرده باشند میدانند تنها فیلم دیگر تام فورد یعنی فیلم مرد تنها را من قدیم نقد کردم و حالا دوباره افکار تام فورد را در این فیلم به شیوه دیگری میبینیم.

تام فورد با این دو فیلم کاملا نشان می دهد یک کارگردان توانا است، هر دو فیلم تمرکز خاصی با مرگ عشق در زندگی دارند، در یک فیلم این امر به صورت فیزیکی رخ داده و شخص عاشق عزیز خود را از دست داده است اما در فیلم دوم این قضیه به صورت جدا شدن دو فرد از هم صورت گرفته است.

به عنوان کسی که با نوشتن بزرگ شده است درک این فیلم بسیار روی من تاثیر گذاشت. زمانی که سوزان رمان ادوارد را دریافت میکند دست او تنها با تماس با کاغذ می برد. خون ریخته شده از همان ابتدا به بیننده تلقین می کند از این داستان بوی خون و انتقام می آید. امری که بعدا تام فورد در دفتر کار سوزان با نشان دادن کلمات "انتقام" به خوبی نشان میدهد. تام فورد فیلم را بسیار هوشمندانه آغاز میکند، تصاویری وهم آمیز و کاملا شوک آور به بیننده از زنان عریان و بسیار فربه ای که در حال رقصیدن و حرکات مختلف هستند و افرادی که در قالب کلماتی به اسم "هنر" به آن ها خیره میشوند. فورد نگاه بدبینانه ای به بشریت را آغاز می کند که از همان ابتدا در قالب تصاویری که هیچ لذت خاصی ندارد بیننده را به امور جنسی دعوت می کند که می توانند زشت باشند. او قدرت داستان گویی خود را با پیش بردن داستان تونی در ذهن سوزان پیش می برد.

ما در سکانسی از فیلم می بینیم ادوارد به سوزان می گوید هر نوشته زاییده افکار نویسنده و برآمدی از شخصیت خود او است. این کلید درک فیلم است، به نحوی که ما در ذهن سوزان ادوارد را در قالب شخصیت اصلی داستان یعنی تونی میبینیم. فردی که به زن و دخترش تجاوز شده است و حال دنبال قاتلین آن ها می گردد. این نئو نوآر بی نظیر از تام فورد دیدگاه ادوارد را به سوزان تلقین می کند به عنوان فردی که او خانواده نداشته ادوارد را کشته است. فرزندی که سقط شد و می توانست همان دختر داخل فیلم باشد و زنی که کشته شد که نمادی از مرگ سوزان در قلب ادوارد است.

در سکانسی از فیلم سوزان هراسان با دختر خود که عریان در آغوش شخصی دراز کشیده است تماس می گیرد و این تداعی برای بیننده شکل می گیرد که او این احساس را داشت که دختر داخل داستان واقعا دختر خود اوست.

تام فورد کاملا نشان می دهد داستان گویی، نوشتن و واژه ها تاثیر بسزایی دارند. روشی که ادوارد برای انتقام از سوزان در پیش می گیرد. او در داستان حتی خود را کور می کند و می کشد تا به سوزان نشان دهد عشق او پیش ادوارد دیگر مرده است. سکانس پایانی مهر تاییدی بر بازی درخشان امی آدامز و مرگ درونی زنی است که مرد رویاهایش را با این بهانه رها کرد که عشق تنها در زندگی کافی نیست.

بررسی و نقد فیلم Nocturnal Animals

شاید اندکی صبر و اعتماد به عشق برای او چیزی به همراه می آورد که دیگر آن شرکت هنری خنده دار و شوهری که خیانت می کند و دختری که به دور از مادر است، نبود.

تام فورد در این فیلم بار دیگر نگاهی بدبینانه به عشق دارد، همانند با فیلم اول او شاهد این هستیم که شخصیت ها به دنبال از دست رفتن عشق می میرند و شاید آن گیاه "عشقه" معروف واقعا وجود شخصیت های عاشق او را می فشارند و از بین می برند.

فیلم Nocturnal Animals یا حیوانات شب زی یک نئونوآر عالی است که به شیوه ای کلاسیک داستان سرایی دارد.

زندگی سوزان هیچ رنگ روشنی ندارد، دکور تیره و محو، بی خوابی های ممتد که همگی نشان از پوچی زندگی دارند به خوبی در ذهن بیننده می نشینند.

فورد با آن سکانس افتتاحیه بی نظیر و بعدا با نشان دادن مادری که از طریق یک گوشی هوشمند کودک خود را کنترل می کند، دنیایی را به تصویر می کشد که در آن همه چیز به سمت مرگ عاطفه ها پیش می روند.

صحبت از این فیلم زیاد است، میلی به مشاهده مجدد آن ندارم ولی یقینا اگر در فرصت آن قرار بگیرم از دیدنش سر باز نمی زنم.

حواشی  فیلم Nocturnal Animals:

  • فیلم برای بهترین بازیگر نقش مکمل نامزد اسکار بود ولی موفق به دریافت این جایزه نشد.
  • متاسفانه فیلم در گیشه موفق نبود، بودجه ۲۲.۵ میلیون دلار ولی فروش فقط ۳۰ میلیون دلار.
  • فیلم براساس رمانی به سال ۱۹۹۳ به اسم تونی و سوزان ساخته شده است.

برچسب ها:, , , , ,

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

متن نظر *


برای ارسال نظر کپچای مورد نظر را حل کنید

 

آخرین دیدگاهها

هانیس

|

سلام. خیلی فیلم قشنگی بود و کشف جالب من این بود که بازیگر اصلی مرد کپی حامد نیک پی بود😁😁

admin

|

سلام دوست عزیز من به خاطر وقتم زیرنویس فقط در صورت سفارش و پرداخت هزینه انجام…

admin

|

دوست عزیز هر نظری که ارسال شده و قابل تایید بوده تایید شده است فکر نمیکنم…

admin

|

سلام اسم همین فیلم را به همراه Similar movies در…

amir hossein

|

با ارض سلام من خیلی دنبال این جور فیلم هایی میگردم اما من نمی تونم پیدا کنم ممنون میشم اگه…