0 / 5 (0 votes)

بررسی آثار و فیلم های جان وو

admin . هنگ کنگ, یک نگاه، یک کارگردان

بررسی آثار و فیلم های جان وو

جان وو

خوب حالا که در آسیا خودمان را نگه داشته ایم، سری هم به فیلم های جان وو می اندازیم، ابتدا زندگینامه و زندگی شخصی او را کمی بررسی میکنیم و سپس نگاهی به فیلم های او و نقد آن ها طبق روال بخش می اندازیم.

جان وو که در اکتبر ۱۹۴۶ به دنیا آمده است یک کارگردان، نویسنده و تهیه کننده هنگ کنگی است. شهرت او به ساخت فیلم های بسیاری در ژانر اکشن بر میگردد و استفاده از عنصر اسلوموشن در فیلم های اکشنش است. جان وو یک سری از فیلم های شاخص سینمای هنگ کنگ را کارگردانی کرده است از جمله فیلم های " فردای بهتر "، " قاتل "، " سخت جوش " و سری فیلم های " صخره سرخ ". او در هالیوود هم فیلم های مهمی ساخته است از جمله یکی از قسمت های " ماموریت غیر ممکن" و " Face/Off ".

بهترین فیلم هایی که جان وو دیده است از قول خودش عبارتند از :

لارنس عربستان دیوید لین، هفت سامورایی آکیرا کوروساوا و سامورایی ژان پیر ملویل.

جان وو در شهر گوآنچوی چین درست در میانه آشوب های جنگ داخلی چین در انتهای اکتر ۱۹۴۶ به دنیا آمده است. به دلیل محدودیت های موجود در رابطه با سن مدرسه مادر او تاریخ تولدش را به ۲۲ سپتامبر ۱۹۴۸ تغییر داد که در پاسپورت او هم چنین تاریخی خورده است. خانواده او مسیحی بودند و بعد از انقلاب کمونیست در چین آن ها به هنگ کنگ زمانی که پسر جوانشان تنها ۵ سال داشت گریختند. پدر او یک معلم بود و به دلیل مبتلا بودن به بیماری سل کار برایش بسیار سخت بود و مادرش در مناطقی که ساخت و ساز انجام می شد کارگری می کرد. او در سه سالگی پزشکان اعلام کردن یک مشکل پزشکی حاد دارد و برای همین روی ستون فقرات او عمل جراحی صورت گرفت و باعث شد که تا ۸ سالگی نتواند به درستی راه برود و پای راستش کمی کوتاه تر از پای چپش باشد. به دنبال داشتن دین مسیحی خانواده اش و درس خواندن خودش در یک مدرسه ای به نام Concordia Lutheran و تحت تعالیم این دین قرار گرفتن او تصمیم گرفت یک مبلغ دین مسیحی باشد و این دین را به همگان آموزش دهد ولی بعدا او تحت تاثیر سینما و فیلم هایی که در لوای موج نوی فرانسه ساخته شدند بویژه سینمای ژان پیر ملویل قرار گرفت و خودش می گوید پسری بسیار خجالتی بوده است که حتی برای صحبت کردن مشکلات داشته است اما ساخت فیلم باعث شده است که او احساسات و افکار خود را بیان کند و به عبارت دیگر از فیلم سازی به عنوان " زبانی برای صحبت کردن " استفاده کند.

در سال ۱۹۷۶ او با دختری به اسم Annie Woo Ngau Chun-lung i ازدواج کرد و دارای ۳ فرزند است. و از سال ۱۹۹۳ در ایالت متحده زندگی می کند.

جان وو

در سال ۱۹۶۹، جان وو به عنوان یک ناظر فیلم نامه در Cathay Studios استخدام شد. در سال ۱۹۷۱ دستیار کارگردان در استودیوهای شاو شد که تحت تعلیم کارگردان نامی  Chang Cheh قرار گرفت. در سال ۱۹۷۴ اولین فیلم بلندش را جان وو به اسم " اژدها های جوان " در ژانر اکشن کارگردانی کرد. در میانه دهه ۸۰ جان وو دوره ای را تجربه کرد که دوران سختی بود، فیلم های او از نظر تجاری و فروش شکست میخوردند و خودش احساس کمبود خلاقیت در فیلم هایش را حس کرد. به دنبال این امر او ساکن تایوان شد و در طول این مدت کارگردان تایوانی Tsui Hark برای فیلم بعدی جان وو یعنی " فردایی بهتر " سرمایه گذاری کرد. فیلم از نظر فروش و موفقیت بسیار موفق بود و بخاطر عناصر تکنیکی بالا در نحوه کارگردانی بسیار مورد تقدیر قرار گرفت.

در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ او رو به فیلم های گنگستری آورد که تمرکز بر برادری، وفاداری و غرور و شرف داشتند. به دنبال ساخت فیلم " قاتل " او شهرت بین المللی کسب کرد و منتقدین و بینندگان فیلم او را مورد تحسین قرار دادند و فیلم تبدیل به موفق ترین فیلم هنگ کنگی در آمریکا بعد از فیلم " اژدها وارد می شود " بروس لی شد و به دنبال ساخت فیلم " گلوله ای در سر " در سال بعد که هنوز به عنوان شخصی ترین فیلم او محسوب می شود شهرت او افزایش یافت.

در میان تحسین کنندگان فیلم های جان وو افرادی نظیر مارتین اسکورسیزی و سام ریمی قرار دارند که استادی او را در فیلم های اکشن به استادی هیچکاک در ساخت فیلم های پر تعلیق مقایسه کرده اند.

در سال ۱۹۹۷ جان وو قرارداد ساخت در آمریکا رد پذیرفت.

آخرین فیلم او قبل از مهاجرت به آمریکا ساخت فیلم " سخت جوش " در سال ۱۹۹۲ بود، یک فیلم در ژانر اکشن / هیجانی با زیرلایه های سیاسی که در سایه درخشش فیلم های گنگستری قبلی او قرار گرفت.

جان وو به دنبال مهاجرت به آمریکا با مشکلات زیادی روبرو شد، به عنوان یک مهاجر روبرو شدن با تغییرات فراوان فرهنگی و نحوه کار و نظام استودیو مداری او با سختی های فروانی مواجه شد، از جمله محدودیت های خشونت در فیلم ها و کامل سازی ساخت فیلم در یک برنامه زمانی مشخص  ولی با این وجود بعد از مشکلاتی که سر فیلم هایش اولش داشت او توانست به خوبی چهره خوبی در آمریکا و هالیوود برای خود دست و پا کند.

نگاهی به حواشی زندگی جان وو می اندازیم :

فیلم های جان وو به مرور در زیر لیست می شوند :

 

برچسب ها:, , , , , , , , , ,

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

متن نظر *


برای ارسال نظر کپچای مورد نظر را حل کنید

 


آخرین دیدگاهها

admin

|

از بخش تماس با ما بردارید دوست عزیز

ثمین

|

ممنون میشم اگه ایمیل و بزارید.

admin

|

برای زیرنویس باید سفارش دهید دوست عزیز اگر مایل بودید با ایمیل سایت برای سفارش تماس بگیرید

ثمین

|

سلام من زیرنویس فارسی قسمت8 و16 سریال کره یThe Partnerرا میخواستم البته زیرنویس انگلیسیشو دارم.

admin

|

امیدوارم خوشتان بیاد ممنون از نظرتون